Odwiedzin: 8669 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się lub załóż konto
Promowane ADOPCJE:

HUNTER (piesek)


BASTER (piesek)
REKLAMA


stat4u

Historia RasyDoberman to rasa stosunkowo młoda, której początki sięgają schyłku XIX w. Nazwa rasy pochodzi od nazwiska jej twórcy i pierwszego hodowcy Karla Fryderyka Louisa Dobermanna (1834-1894), pochodzącego z Apoldy. Zródła podają różne informacje, dotyczące jego profesji, twierdząc, że był on poborcą podatkowym, stróżem nocnym, a także rakarzem.

Nie wiadomo dokładnie jakich psów użył F.L.Dobermann do stworzenia rasy. Prowadził on krzyżówki psów sprzedawanych na targu w Apoldzie, prawdopodobnie oprócz psów nierasowych posłużył sie krzyżówkami m.in. owczarka pochodzącego z okolic Turyngii, a także ówczesnego rottweilera oraz pinczera. Najprawdopodobniej do powstania rasy przyczynił się także wyżeł niemiecki. Niektóre zródła podają również informacje o pokrewieństwie dobermana z beauceronem oraz wyżłem weimarskim.

Wygląd dobermanów z tamtego okresu znacznie odbiegał od współczesnego wizerunku rasy. Posiadały one dość niezgrabne sylwetki, ich sierść była znacznie dłuższa niż dzisiaj, szorstka i gęsta, najcześciej szarego koloru, również podpalania były znacznie mniej wyraziste. To też w późniejszych latach (na początku XX w.), w celu uszlachetnienia rasy, dobermana skrzyżowano z terrierem manchesterskimi greyhoundem. Wpływ tych dwóch ras znacznie poprawił walory fizyczne i użytkowe dobermana. Dzięki zabiegom wielu hodowców rozkochanych w dobermanie, udało się wyhodować rase niezwykle odważnych psów pracujących o niezaprzeczalnych walorach zarówno psychicznych jak i fizycznych.

Dobermany dzięki swej niebywałej inteligencji oraz chęci do pracy szybko znalazly zastosowanie w slużbie wojskowej i policji, dzięki czemu zyskały miano "psów policyjnych". Formalne uznanie rasy nastapiło w 1910 r., wówczas to założono pierwsza księge rodowodową dobermana. W hodowli daży się do uzyskania psa silnego, muskularnego, średniego wzrostu, o szlachetnej i eleganckiej sylwetce. Doberman doskonale nadaje się do trzymania zarówno w charakterze psa obronnego, pracującego, towarzyszącego, jak i w charakterze psa rodzinnego.

źródło: www.doberman.project.imodus.pl

Adopcje Dobermanów - Historia Rasy